"ZAWDA"

 

   "Zawda", "Zawodówka", te dość dziwne nazwy służą strzelniakom na określenie miejscówki mieszczącej się przy ul. Kościuszki oraz ul. Gen. H. Dąbrowskiego. Jest to część, lub dla niektórych całość, terenu Zespołu Szkół Zawodowych w Strzelnie. Schematycznie utarło się, że jest to miejscówka "Piasta", czyli po prostu ziomków z Osiedla Piastowskiego, faktycznie to oni bowiem uczynili z tej lokacji miejscówkę taką jaką jest ona dziś.

   O historii tej ZSZ, tak więc kiedy to wszytko powstało, co i kiedy pobudowano nie będę się rozpisywał, gdyż nie w tym sedno sprawy, lecz dla zainteresowanych podaję adres strony domowej szkoły www.zsz-strzelno.prv.pl i zapraszam do zapoznania się z faktami.

 

 

   Przejdźmy teraz do "zwiedzania" miejscówy. Wejdziemy na jej teren furtką od ul. Gen. H. Dąbrowskiego, czyli niejako od tyłu. Tym sposobem znajdziemy się od razu w najbardziej legendarnej części lokacji. Po lewej stronie długi budynek warsztatów szkolnych, po prawej w sumie nie wiadomo co, rodzaj magazynu czy coś w tym stylu, przed nami widok na boisko i internat a za nami na Osiedle Piastowskie. Schodki prowadzące do magazynku i swego rodzaju mała rampa mimo dość obskurnego stanu są miejscem posiadówek różnych ekipek. Oczywiście w godzinach poza lekcyjnych hehe...

 

 

   Idąc dalej w stronę budynków szkolnych i internatu znajdziemy się na boisku. Jesli ktoś chce pograć tam w piłę to nie ma przeszkód ale jest ryzyko hehe, często bowiem na nawierzchni można natknąć się na stosy szkła "pobutelkowo-piwnego". Ale jeśli komuś to nie przeszkadza hardocre przy upadku zapewniony. Obok boiska do piłki usytuowane boisko do basketa, znajduje się  w lepszym stanie ( przynajmniej jeśli chodzi o szkło) gdyż jest ono jednocześnie placem manewrowym dla kursantów nauki prawa jazdy w firmie pana Mariusza B. notabene nauczyciela w ZSZ. Jeśli więc chodzi o sport warunki idealne.

 

 

   Jak widzimy na zdjęciu powyżej, w tle, znajdują się hale produkcyjne "SANPLASTU". Po przeciwnej stronie znajduje się tzw. "lasek" a więc, nie wiem nawet jak to określić, może  "mini park", w każdym bądź razie kilkadziesiąt małych drzew, zwanych, jak już wcześniej wspomniałem, "laskiem". Ekipy z "Piasta" przesiadują tam głównie ze względu na bardzo dobre maskowanie hehe... W nieco mrocznej scenerii, na tle warsztatów, za których oknami ukazuje się nam sceneria niczym z "Piły", w sąsiedztwie zawsze nieobliczalnych ziomków z  "Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego dla Chłopców im. Św. Jana Bosko" ( zajebista nazwa hehe ) możemy wśród drzew rozpalić grilla, posiedzieć, pogadać... iść do domu...

 

 

   Mijając "lasek" znajdziemy się przed frontem szkoły. Jest tam spory trawnik, na którym od biedy też można się rozlokować. Obchodząc budynki szkolne dookoła miniemy główne wejście, mieszkania nauczycielskie, internat, w którego murach mieści się wspomniany wyżej Ośrodek dla Chłopców ( i tak nie mogę z tej nazwy hehe ), salę gimnastyczną kilka skwerków i wrócimy z powrotem do punktu wyjścia, a właściwie wejścia. Teren "Zawdy" ma jednak jedną wadę. Jest dość często odwiedzany przez Policję... głównie ze względu na "ES-ów" z ośrodka ale także dlatego, ze jest to jedno z rutynowo odwiedzanych przez nich miejsc, które pewnie mają wpisane w grafiku. Możemy natknąć się również na nieprzyjemnych czasami wychowawców pełniących akurat nocny dyżur w internacie czy pilnujących ziomków od Św. Jana Bosko. Lecz generalnie miejscówka wad więcej nie posiada. Chyba, żeby za takową uznać fakt jej podziemności. Wiele osób, z niewyjaśnionych przyczyn, uważa ją po prostu za niebezpieczną, zarezerwowaną dla ekipy z "Piasta" i może jakiś kamikadze. Wydaję mi się jednak, że ta łatka przypisana "Zawdzie" tworzy jej niepowtarzalny, legendarny klimat. Każdy w Strzelnie wie gdzie jest, co tam się dzieje, kto tam przesiaduje ale nie każdy ma odwagę przyjść tam po zmroku... hehe tym mrocznym akcentem kończę i zapraszam do oczekiwania na kolejny epizod z cyklu "Strzeleńskie miejscówki"

 

GALERIA "ZAWDA"

( kliknij aby obejrzeć )

 

Tekst i zdjęcia: Łynias