ALTERNATIVE MUSIC

 

PRODIGY

 

   The Prodigy - brytyjski zespół tworzący muzykę elektroniczną. Ich muzyka składa się z rozmaitych stylów, począwszy od rave we wczesnych latach 90, po dance, alternatywny rock i big beat z elementami punkowego wokalu w późniejszych latach. Obecnie zespół tworzą: Liam Howlett (kompozytor), Keith Flint (tancerz/frontman/wokalista) oraz Maxim Reality (wokalista/frontman). The Prodigy początkowo zaistnieli na undergroundowej scenie rave, pod początek lat 90., ale już wkrótce osiągnęli światową sławę. Jedne z ich najbardziej znanych utworów to: "Out Of Space", "Smack My Bitch Up", "No Good (Start The Dance)", "Breathe", "Firestarter", "Poison" oraz "Voodoo People". W księdze Guiness 2000 Prodigy zostało wpisane aż przy dwóch rekordach. Wszystko zaczęło się około 1989 r., kiedy do Wielkiej Brytanii zawitała moda na muzykę rave. Liam Howlett został zatrudniony jako DJ w klubie Barn w mieście Rayne, gdzie zapamiętale montował własne przeróbki rozmaitych utworów techno, a głównie takich jego odmian jak minimal i detroit. Stojąc za konsoletą Liam poznał Leeroya, który przychodził do Barn tańczyć. W niedługim czasie na scenie, a raczej na parkiecie klubu pojawił się Keith Flint, który również przychodził do Barn się bawić. Liam zdobył spore doświadczenie w grupie Cut 2 Kill, w której występował jako drugi DJ. Po konflikcie, jaki pojawił się w grupie Liam odszedł i postanowił, iż spróbuje swoich sił solo. W krótkim czasie nagrał swoją pierwszą Demo Casette, którą zaprezentował Leeroyowi i Keithowi. Obaj oszaleli na jej punkcie i zaproponowali Liamowi wspólne występy: Liam jako muzyk a Keith i Leeroy jako tancerze. Liam przystał na tę propozycję i tak zrodziło się The Prodigy. Pierwszym menagerem zespołu został Ziggy, znajomy Liama. To właśnie on zaproponował, że do grupy powinien dołączyć MC. Pomysł uzyskał ogólną aprobatę. Ziggy uruchomił więc swoje kontakty i znalazł Keitha Palmera, lepiej znanego jako Maxim Reality. Pierwsze występy z Maximem nie były najlepsze - stał z tyłu sceny i co jakiś czas "wrzucał" parę wersów. Potem jednak doszło do przełomu, a Maxim stał się pełnoprawnym członkiem grupy. Przez jakiś czas występowała z nimi jeszcze dziewczyna, Sharky, ale zrezygnowała uznając, że woli odwiedzać kluby i tańczyć rave. Grupa wystąpiła po raz pierwszy w Boże Narodzenie 1990 roku w londyńskim klubie The Labyrinth, a w styczniu 1991 w Wielkiej Brytanii ukazał się ich pierwszy singel "What Evil Lurks".

 

 

FATBOY SLIM

 

   Norman Cook właśc. Quentin Leo Cook znany jako Fatboy Slim (ur. 31 lipca 1963 roku w Bromley w Anglii) – angielski muzyk. Mieszka w Portslade, dzielnicy Brighton & Hove; uznany DJ, producent i kompozytor tanecznej muzyki elektronicznej związany z wytwórnią Skint Records. Uważany jest za twórcę i głównego promotora gatunku zwanego big beat. Jego pierwszy pseudonim to Norman, którego zaczął używać zamiast imienia Quentin. Nazwa Fatboy Slim pierwszy raz pojawiła się w 1996 roku, pierwotnie używana do określenia pobocznego projektu stworzonego na potrzeby wytwórni. Po sukcesach albumów stała się pseudonimem artystycznym. Związany był z następującymi projektami: The Housemartins, taneczno-reggae’owym Beats International (przebój "Dub Be Good To Me"), funkowym Freak Power ("Tune On, Tune In, Cop Out"), house’owym projektem Pizzaman, klubowym Mighty Dub Katz ("Magic Carpet Ride"). Jego najsławniejszą płytą jest You’ve Come a Long Way, Baby, z której większość utworów znalazła się na wysokich miejscach światowych list przebojów. Prawdopodobnie najsłynniejszy z nich to Rockafeller Skank. Z tej płyty pochodzą również takie przeboje jak: "Right Here, Right Now", "Gangster Tripping", "Praise You". Dużym uznaniem cieszą się remiksy w jego wykonaniu. Do najpopularniejszych należą: "Brimful Of Asha" Cornershop, "I See You, Baby" Groove Armady, "Body Movin' " Beastie Boys. Praca z samplami stanowi trzon muzycznej działalności Fatboy Slima, a jego twórczość jest pełna wyrafinowanych dźwięków. Słynne słowa ,,Right about now, the funk soul brother" z utworu "The Rockafeler Skank" są autorstwa rappera Lorda z utworu "Funk Soul Brother Finesse'a", a partia smyczków słyszana w utworze "Right Here, Right Now" pochodzi z nagrania Joe Walsha. W 2001 r. Norman wydał składankę ,,A Break From The Norm" zawierającą utwory, z których pochodzą sample z najsłynniejszych utworów.

 

 

GORILLAZ

 

   Gorillaz - zespół tworzący muzykę będącą połączeniem hip-hopu, rocka i innych gatunków muzycznych. Stworzony został przez Damona Albarna i Jamie Hewletta całkowicie spontanicznie. Sukces nie był planowany. Zespół istnieje od 1998. Zadebiutował singlem Clint Eastwood i płytą Gorillaz. Później, z owej płyty przyszły trzy kolejne single : 19/2000, Rock The House i Tomorrow Comes Today. Po nich zostały wydane kolejne dwa albumy, G Sides i Spacemonkeyz Versus Gorillaz - Laika Come Home, składające się w większości z remixów utworów z płyty Gorillaz. Najnowszym albumem jest Demon Days składający się z wyłącznie nowych kawałków. Wraz z nim ukazały się cztery promujące go single: Feel Good Inc., DARE, Dirty Harry i podwójny singel : El Mañana/Kids With Guns, które odniosły sukces na rynku muzycznym. Zespół cechuje wyjątkowy, wirtualny image. Członkowie nigdy nie pokazują się osobiście, nawet na koncertach (z wyjątkiem pięciu występów w Manchesterze i Nowym Jorku) czy rozdaniach nagród.W roku 2005 na rozdanu nagród MTV Europe Music Awards 2005 w Lizbonie  zdobył nagrodę dla najlepszego zespołu. Nominowany był dodatkowo w kategori Najlepszy Videoclip oraz Najlepsza Piosenka w obu tych kategoriach za Feel Good Inc..