HiP - HOP

 

KALIBER 44

 

   Legendarny squad, kultowe utwory, żywa legenda polskiego Hip-Hopu. dAb, Joka, Magik, DJ Feelx to ludzie, którzy stworzyli podstawy dla rozwoju tego gatunku muzycznego w Polsce. Ich twórczość to podróż od psychodelicznych jazd po melodeklamację i luźną zabawę słowami oraz rymami. Co tu więcej mówić Kaliber 44 to squad nie do wygięcia!!

Polecamy utwory: "Nasze mózgi wypełnione są Marią", "+ i -", "Kontem OK", "Gruby, czarny kot...", "Konfrontacje", "Wena", "Normalnie o tej porze", "Baku Baku to jest skład" oraz wiele, wiele innych...

 

 

 

PAKTOFONIKA

 

 

   Kolejna grupa, która może nosić miano legendy polskiego Hip-Hopu. Paktofonika w składzie: Magik, Fokus, Rahim stworzyła dwa niezwykłe albumy: "Kinematografia" oraz "Archiwum Kinematografii". Klasowe bity, prawdziwe i konkretne teksty, profesjonalna nawijka to wizytówka Paktofoniki.
 

"Dla każdego prawdziwego respekt mam
Otwieram usta miasta KC czasem ze składem a czasem sam
Dbam o wizerunek śląskiej sceny, masz problemy?
Nie gadamy, rymujemy, reprezentujemy
Bez żadnej ściemy.. komponujemy bity
Kombinujemy płyty
Skład P F K – układ niesamowity"


   Polecamy utworki: "C.D. Kinematografii", "Chwile Ulotne", "Jestem Bogiem", "Ja To Ja", "Priorytety", "Na Mocy Paktu"...

 

 

 

O.S.T.R.

 

   O.S.T.R., Ostry, właśc. Adam Ostrowski (ur. 15 maja 1980 roku w Łodzi) – polski raper. Od urodzenia związany z dzielnicą Bałuty, gdzie mieszka i pracuje. Znany z umiejętności freestyle'owych. Ukończył klasę skrzypiec na Łódzkiej Akademii Muzycznej. Pierwsze próby związane z muzyką hip-hop Ostrowski rozpoczął mając zaledwie 13 lat. Dwa lata później założył z kolegami swój pierwszy skład – BDC, później przekształcony w LWC. Grupa ta rozpadła się w 1999 roku. O.S.T.R. działał potem w ramach projektu Obóz TA – wraz z członkami Thinkadelic, by rozpocząć solową karierę. Swoją debiutancką płytę Masz to jak w banku (2001) wydał w wytwórni Asfalt Records. Osiągnęła ona nakład 2,5 tysięcy egzemplarzy. W kwietniu 2002 roku w nakładzie tysiąca sztuk zostaje wydany mixtape freestyle'owy Ostrego 30 minut z życia, nagrany dwa lata wcześniej w warunkach domowych. Jeszcze w tym samym roku raper wydał kolejną płytę – Tabasko, z gościnnym udziałem wielu zaproszonych do współpracy przez Ostrego przedstawicieli warszawskiego środowiska hiphopowego. Pod koniec roku 2003 po powrocie z Anglii O.S.T.R. wydał dwupłytowy album Jazz w wolnych chwilach. Album zostaje poprzedzony dwoma teledyskami do piosenek "Początek" oraz "Rap po godzinach". Blisko rok później O.S.T.R. wydaje płytę Jazzurekcja także poprzedzając ją dwoma teledyskami "Odzyskamy Hip-Hop" oraz "Komix" Został nominowany do nagrody Fryderyka. Kolejny album Ostrego, stworzony wspólnie z Emade i wydany pod szyldem POE (Projekt Ostry Emade) został zatytułowany Szum rodzi hałas tradycyjnie i tę płytę poprzedzały dwa teledyski "Wiele Dróg" oraz "Nie potrafię gwizdać/Kochaj żyć". Kolejną jego płytą jest 7 (2006). Znajdują się na niej 22 utwory. Gościnnie udzielają sie na niej: Zeus, Hryta, Kochan, Skill Mega. Powstały dwa klipy (O robieniu bitów i Więcej decybeli by zagłuszyć). Kawałek nagrany z Kochanem – Rugby można usłyszeć na stadionie przy ulicy Górniczej, przed meczami Budowlanych Łódź. 23 lutego 2007 roku ukazała się nowa płyta O.S.T.R. HollyŁódź, z którą wiąże się sformułowanie "powrót do przeszłości". [1] Utworem promującym album jest "Brother On The Run", z gościnnym udziałem amerykańskiego rapera Craiga G, do którego wydany został klip animowany. Singiel można usłyszeć na oficjalnej stronie wytwórni Asfalt Records. Płyta w kilka tygodni po premierze uzyskała status Złotej.

 

 

 

F.I.S.Z.

 

   Niezwykle alternatywny, ekscentryczny, mający swój własny niepowtarzalny styl wykonawca. Fisz na co dzień spokojny, nieśmiały, człowiek studiował na Europejskiej Akademii Sztuk. Jego muzyka jest inspirowana wieloma gatunkami muzycznymi, oczywiście hip-hopem, ale także bluesem czy jazzem. Jest twórcą niezwykle oryginalnych tekstów. Wprowadzając na scenę "żywych" muzyków stworzył squad "Fisz Emade jako Tworzywo Sztuczne"

   Polecamy: "30 cm", "Czerwona sukienka", "Język wszechświata", "Polepiony", "Na wylot", "Deszcz", "Dworzec"...

 

 

 

PEJA

 

   Co by o nim nie mówić, co by o nim nie pisać i tak będzie to prekursor HH w Polsce. Człowiek legenda. Prawdziwy dzieciak ulicy i podziemia. Zaczynał już w 1993 razem z Icemanem tworząc legendarny  Slums Attack. Mimo niewątpliwego sukcesu jaki odniósł odrzuca całą medialną otoczkę. W "Blokersach" czy w programie Kuby Wojewódzkiego - rzadkich przykładów prezentacji jego poglądów na świat, muzykę etc. pokazuje że nadal jest tym samym człowiekiem żyjącym wg motta: "Jest Jedna rzecz dla której warto żyć HIP - HOP i nie zmienia się nic".

 

 

 

HEMP GRU

 

   Powstała z inicjatywy raperów Wilku (rozpoznawany również pod pseudonimem WDZ, czyli (Wilku Demon Zła) znanego z występów w grupach FJS, Molesta Ewenement oraz Bilona - rapera pochodzącego z warszawskiej dzielnicy Mokotów. Grupa zadebiutowała w 1998 roku na kompilacji "Hip-Hop'owy Raport Z Osiedla" utworem "Na krawędzi". W 2004 r. ukazał się album Klucz. Raperzy wystąpili gościnnie m.in. na kompilacji "Raport z osiedla" oraz na drugim albumie grupy Molesty Ewenement pt. Ewenement. Wilku i Bilon współpracowali również z takimi grupami i muzykami jak WWO, Zipera, Pono, Peja, DJ Decks, Kaczy, Josef, Sokół, Ero, Felipe, Żary,   Pablopavo, Włodi oraz RRI.