FOOTBALL IS FREEDOM

II EDYCJA

STRZELNO 13.12.2008

 

   W zeszłą sobotę 13 grudnia 2008 roku odbyła się II edycja halowego turnieju piłkarskiego „FOOTBALL IS FREEDOM”. Strzeleńska hala sportowa przy ulicy Topolowej wypełniona kibicami i zawodnikami aż 10 drużyn, była świadkiem 24 meczów, którym towarzyszyły spore emocje i miła wręcz piknikowa atmosfera. Wśród gości honorowych znaleźli się między innymi Burmistrz Miasta Strzelna p. Ewaryst Matczak, dyrektor hali sportowej p. Tadeusz Twaróżek, p. Bartłomiej Zbytniewski, p. Grzegorz Kamiński a także przedstawiciele sponsorów, którymi byli: PIZZERIA RETRO, P.H.U. DOM INOWROCŁAW, PIEKARNIA PIEKUŚ, SKLEP E. PIERÓG, ZAKŁAD FOTOGRAFICZNY „ARIES” STRZELNO UL. RYNEK 1. Obecni byli także przedstawiciele mediów: Lokalnego Tygodnika Pałuki, który objął patronat medialny nad turniejem, oraz Wieści ze Strzelna.

   Drużyny biorące udział w turnieju zostały podzielone, poprzez otwarte losowanie, na dwie grupy. W skład grupy A weszły: 1. Kanarki z Meliny 2. Kings CF 3. Juniorzy MLKS 4. Galaktyczni 5. Pele Stars. Grupę B utworzyły ekipy: 1. Pilot Strzelno 2. Autokomis 3. Bred 4. Ostrowo 5. Black Horses. W obu grupach rywalizacja była zbliżenie wyrównana, jednak w grupie B walka o drugą lokatę, gwarantującą udział w półfinałach, wywołała zdecydowanie większe emocje – niestety także negatywne - zarówno wśród zainteresowanych drużyn jak i kibiców.

 

Ola Pieszak losuje skałd grup

 

ROZGRYWKI GRUPOWE - GRUPA „A”

 

   Pierwsze spotkanie rozegrane w grupie A było również inauguracyjnym dla całych rozgrywek. Zmierzyły się w nim Kanarki z Meliny i Kings CF. Już po tym spotkaniu, zakończonym wynikiem 5:0 dla Kanarków, widać było, że popularni „meliniarze” zdecydowanie będą bili się o tryumf w rozgrywkach. Drugie spotkanie w grupie A  lecz trzecie w turnieju, gdyż mecze rozgrywane były na przemian ( 1- grupa A, 2 grupa B, 3 grupa A itd. ), to pojedynek Juniorów MLKS z Galaktycznymi zakończony, po dwóch trafieniach Macieja Nowakowskiego zwycięstwem Juniorów. W kolejnym spotkaniu drużyna Pele Stars zasygnalizowała, że nie tylko Juniorzy i Kanarki są pretendentami do gry w półfinałach. Drużyna Dariusza Budkiewicza uległa co prawda Kanarkom 2:4 jednak mecz ten mógł się potoczyć zupełnie inaczej a Kanarki zwycięstwo w tym meczu zawdzięczają zdecydowanie Tomaszowi Kamińskiemu, którego dwie piękne bramki ustaliły wynik. Kings CF w kolejnym meczu zmierzyli się z Juniorami i ulegli im 1 :3. Pele Stars nie chcąc stracić szans na awans musieli pokonać Galaktycznych, tak też się stało na bramki Łukasza Nawrockiego i Dariusza Budkiewicza Galaktyczni odpowiedzieli tylko jednym trafieniem.

Inauguracyjny mecz turnieju Kanarki z Maliny - Kings CF

   Szóste spotkanie w grupie A to pojedynek dwóch faworytów do gry w fazie pucharowej, idących dotychczas „łeb w łeb” – Kanarki z Meliny kontra Juniorzy MLKS.  Zgodnie z oczekiwaniami mecz okazał się niezwykle emocjonujący. Do przerwy zdecydowana przewaga Juniorów, którzy po bramkach Bartosza Kapsy i Macieja Nowakowskiego prowadzą do przerwy 2:0. Druga część spotkania to metamorfoza Kanarków i szalona pogoń za wyrównaniem. Kontaktową bramkę zdobywa dla Kanarków Mateusz Adamczyk a do wyrównania doprowadza Michał Woźniak. Końcowy wynik 2:2 !!! Ten remis dawał realne szanse na awans drużynie Pele Stars przed którą spotkanie z słabszymi tego dnia „Kingsami” a następnie z Juniorami MLKS. Pierwszy etap do wymarzonego awansu przeszli bez większych przeszkód zwyciężyli Kings CF 3:1 . Galaktyczni  już bez szans na awans pokazali się z bardzo dobrej strony w meczu z Kanarkami. Ulegli im co prawda 2:1 ale mecz nie był jednostronny a zaangażowanie Galaktycznych świadczy o ich profesjonalnym podejściu do zawodów. Przedostatni mecz w grupie A decydował już o ostatecznym układzie górnej części tabeli. Juniorzy MLKS podejmowali Pele Stars. Bardzo wyrównany mecz i wynikający z tego skromny rezultat 1:0 dla Juniorów zapewniających tym samy, awans sobie i pozbawiających gry w półfinałach Pele Stars. Ostatnie spotkanie w grupie pomiędzy Galaktycznymi a Kings CF zakończyło się walkowerem dla Kings’ów, powód kuriozalna sytuacja losowa w drużynie galaktycznych, którzy, udając się do miasta po ciepły posiłek zostali zatrzymani do kontroli przez strzeleńskich stróżów prawa, co zaowocowało sporym spóźnieniem na ostatni dla nich mecz i w efekcie walkowerem dla Kings’ów. Awans dla Kanarków z Meliny i Juniorów MLKS.

 

Mecz na szczycie grupy "A" Kanarki z Maliny - Juniorzy MLKS

 

KOMPLET WYNIKÓW I TABELA GRUPY „A”

 

 1. Kanarki z Meliny – Kings CF 5 – 0

 2. Juniorzy MLKS – Galaktyczni 2 – 0

 3. Pele Stars – Kanarki z Meliny 2 - 4

 4. Kings CF – Juniorzy MLKS 1 – 3

 5. Galaktyczni – Pele Stars 1 – 2

 6. Kanarki z Meliny – Juniorzy MLKS 2 – 2

 7. Kings CF – Pele Stars 1 – 3

 8. Galaktyczni – Kanarki z Meliny 1 – 2

 9. Juniorzy MLKS – Pele Stars 1 – 0

 10. Galaktyczni – Kings 0 – 3 ( walkower )

 

 

DRUŻYNA

BR +

BR -

BR=

Z

R

P

PKT

1.

KANARKI Z MELINY

13

5

8

3

1

0

10

2.

JUNIORZY MLKS

8

3

5

3

1

0

10

3.

PELE STARS

7

7

0

2

0

2

6

4.

KINGS CF

5

11

-6

1

0

0

3

5.

GALAKTYCZNI

2

9

-7

0

0

0

0

 

ROZGRYWSKI GRUPOWE GRUPA „B”

 

  Grupa „B”, uważana prze niektórych za mocniejszą ( mimo wszystko na podium znalazły się dwie drużyny z grupy „A” ), rozpoczęła rozgrywki od pojedynku Pilota Strzelno z Autokomisem. Niezwykle ostra gra Autokomisu nie dała jednak rezultatu  a doświadczona drużyna Pilota Strzelno wygrała skromnie 1:0 po bramce Macieja Stube. Drugi mecz w grupie już tak wyrównany nie był, bowiem swego rodzaju dream team „Bred” rozbił ekipę Ostrowa aż 8:0 !!!

Gra Pilot Strzelno z Autokomisem. Na pierwszym planie Konrad Kowalski ( Pilot ), sezia Artur Winiarczyk i Mateusz Ciesielski ( Autokomis )

   Kolejne spotkanie pomiędzy Pilotem Strzelno a drużyną Black Horses zakończone bezbramkowym remisem potwierdziło, że poza młodą i mało doświadczoną drużyną z Ostrowa, która trafiła naprawdę ciężkich przeciwników o awans walczyć będą do końca pozostałe cztery ekipy. W kolejnym meczu Autokomis uległ Bred’owi 0:3 co spowodowało olbrzymią frustrację  wśród „Autokomisowców”, która niestety nie okazała się sportową złością ale  zwykłym chamstwem czego wyraz dali w końcowej fazie turnieju, ale o tym w szczegółach poźniej… . Black Horses w piątym spotkaniu grupy „B” pewnie zwyciężyło Ostrowo 4 :0 , po dwa trafienia zaliczyli TomaszowieLewicki i Kowalski. Ekipa „Bred” awans zapewniła sobie pokonując Pilota Strzelno 3:0 .

Pilot Strzelno - Bred

   Tak jak w grupie „A” miano najlepszego spotkania przypadło pojedynkowi Kanarków z Juniorami, tak w grupie „B” zdecydowanie należy się ono pojedynkowi Autokomisu i Black Horses. Mecz kibice oglądali dosłownie na stojąco a ich żywiołowe reakcje bardzo motywowały zawodników na boisku. Ostatecznie Autokomis Zwyciężył 3:2 !!! Wynik ten spowodował, że szanse na grę w półfinałach, poza Bredem, miały jeszcze trzy drużyny: Autokomis, Pilot Strzelno i Black Horses. Żeby awansować każda z tych drużyn musiała po prostu wygrać swoje następne spotkania i liczyć na potknięcia rywali. Jako pierwsi cel ten realizować zaczął Pilot Strzelno gromiąc Ostrowo 6:0. O ile „Piloci” zadanie mięli ułatwione, gdyż grali z drużyną zdecydowanie słabszą, to Black Horses mięli zgoła sytuację odwrotną – grali z liderem. Mimo zaciętej walki nie udało się „Czarnym Koniom” pokonać bramkarza Bred’a a mecz zakończył się remisem 0:0 . Ostanie spotkanie w grupie pojedynek Autokomisu z Ostrowem zakończyło się wynikiem 6:1 dla Autokomisu. Awans zatem wywalczyły drużyny Bred ( nie tracąc nawet jednej bramki  !!! ) i Pilot Strzelno.

 

KOMPLET WYNIKÓW I TABELA GUPY „B”

 

 1. Pilot Strzelno – Autokomis 1 – 0

 2. Bred – Ostrowo 8 – 0

 3. Black Horses – Pilot Strzelno 0 – 0

 4. Autokomis – Bred 0 – 3

 5. Ostrowo – Black Horses 0 – 4

 6. Pilot Strzelno – Bred 0 – 3

 7. Autokomis – Black Horses 3 – 2

 8. Ostrowo – Pilot Strzelno 0 – 6

 9. Bred – Black Horses 0 – 0

 10. Ostrowo – Autokomis 1 – 6

 

 

DRUŻYNA

BR+

BR -

BR =

Z

R

P

PKT

1.

BRED

14

0

14

3

1

0

10

2.

PILOT STRZELNO

7

3

4

2

1

1

7

3.

AUTOKOMIS

9

7

2

2

0

2

6

4.

BLACK HORSES

6

3

3

1

2

1

5

5.

OSTROWO

1

24

-23

0

0

4

0

 

Centrum dowodzenia - od lewej Paulin Reinholz, Michał Łuczak, Katarzyna Trzebuniak

 

FAZA PUCHAROWA

 

   Pierwszą parę półfinałową utworzyły drużyny Kanarków z Meliny i Pilota Strzelno.  Po trafieniach Tomasza Kamińskiego, Tobiasza CzyścieckiegoMichała Woźniaka Kanarki prowadziły 3 : 0, obrońcy tytułu sprzed roku byli w stenie odpowiedzieć tylko jedną bramką – po wielkim zamieszaniu w polu karnym kanarków padła bramka samobójcza. Ostateczny wynik 3:1 dla „Meliniarzy” a Pilot Strzelno musiał zadowolić się grą w meczu o trzecie miejsce. Drugi mecz półfinałowy to pojedynek Juniorów MLKS i Bred . Ekipa BRED zmontowana przez prezesa MLKS Kujawianki Strzelno p. Marcina Czaplickiego złożona z zawodników takich drużyn jak Goplania Inowrocław, Dąb Barcin, Zjednoczeni Trzemeszno czy choćby naszej strzeleńskiej Kujawianki od początku turnieju stawiana była w roli faworyta. Wychodząc z grupy nie straciła nawet bramki!!! Wydawało się ze Juniorzy będą skazani na porażkę, tymczasem przez cały czas mecz był niezwykle wyrównany i w opinii wielu kibiców oraz zawodników  zasłużył na miano najlepszego spotkania w całym turnieju. W końcówce meczu, kiedy na tablicy wynik brzmiał 0:0 i wszyscy oczekiwali dogrywki, dosłownie na sekundy przed końcową syreną, po olbrzymim zamieszaniu i rozpaczliwej wręcz obronie, Juniorzy stracili bramkę. Bred po szczęśliwym dla siebie rozstrzygnięciu znalazł się w finale.

A puchary czekają...

   Mecz o trzecią lokatę pomiędzy Pilotem Strzelno a Juniorami MLKS stał na równie wysokim poziomie co mecze półfinałowe. Juniorzy mimo ogromnego wysiłku włożonego w mecz półfinałowy i niekorzystnego dla siebie w nim wyniku, nie załamali się i zaprezentowali równie wysoki poziom. Pilot Strzelno mimo na pewno szczerych chęci na zajęcie miejsca na podium ( bronili przecież tytułu sprzed roku ), grał trochę jakby bez przekonania i uległ Juniorom 0:1 po trafieniu Bartosza Kapsy.

Radość Juniorów MLKS po zwycięskim meczu o trzecie miejsce z Pilotem Strzelno

   W finale turnieju Kanarki z Meliny zagrały z Bred’em.  Dopiero w finale udało się pokonać bramkarza Bred’u uczynili to Tobiasz Czyściecki i Tomasz Kamiński. Jednak team Marcina Czaplickiego okazał się tego dnia niezwyciężony, Marcin Ciesielski wbił Kanarkom cztery bramki i finał zakończył się wynikiem 4:2 dla Bred’u !!!

Finał !!! Kanarki z Meliny - Bred

 

TABELA KOŃCOWA TURNIEJU FOOTBALL IS FREEDOM II

 

 

DRUŻYNA

BR +

BR -

BR =

Z

R

P

PKT

1.

BRED

19

2

17

5

1

0

16

2.

KANARLKI Z MELINY

18

10

8

4

1

1

13

3.

JUNIORZY MLKS

9

4

5

4

1

1

13

4.

PILOT STRZELNO

8

7

1

2

1

3

7

5.

AUTOKOMIS

9

7

2

2

0

2

6

6.

PELE STARS

7

7

0

2

0

2

6

7.

BLACK HORSES

6

3

3

1

2

1

5

8.

KINGS CF

5

11

-6

1

0

0

3

9.

GALAKTYCZNI

2

19

-7

0

0

4

0

10.

OSTROWO

1

24

-23

0

0

4

0

 

 

Puchar za zwycięstwo w turnieju wręcza Burmistrz Ewaryst Matczak

  

   Po ostatecznym rozstrzygnięciu miała miejsce ceremonia wręczenia nagród, czego dokonał Burmistrz Miasta Strzelna p . Ewaryst Matczak. Każda z drużyn otrzymała pamiątkowy puchar i dyplom a pierwsze trzy dodatkowo komplety medali oraz upominki ufundowane przez sponsorów turnieju. Na wręczenie nagród nie raczyły stawić się drużyny Autokomisu oraz Black Horses czym dały wyraz swojego nieprofesjonalnego podejścia do rozgrywek oraz braku szacunku nie tylko dla organizatorów ale dla pozostałych zawodników i wszystkich zgromadzonych. O ile Black Horses próbowali dzień później wytłumaczyć swoje postępowanie nerwami towarzyszącymi rozgrywkom w ich trudnej grupie, to Autokomis bez słowa ostentacyjnie opuścił halę w czasie meczu finałowego wcześniej już wykazując chamskie zachowanie znane wszystkim kibicom z meczów Kujawianki Strzelno w V lidze. Na szczęście nie zdołali tym popsuć humorów zwycięskich drużyn a Juniorzy i Kanarki jak zwykle pokazali jak powinno się cieszyć po tego typu imprezach. W błysku fleszy wręczono także nagrodę dla króla strzelców turnieju, którym okazał się Marcin Ciesielski z drużyny BRED, oraz nagrodę dla najlepszego zawodnika, którego wybrała publiczność a został nim zdecydowaną większością głosów Tomasz Jackowski !!!

Kanarki i Juniorzy świętują !!!

   Wręczono także nagrodę FAIR PLAY ufundowaną przez p. Bartłomieja Zbytniewskiego, której laureatem została ekipa Kanarków z Meliny. Turniej zakończyło krótkie przemówienie Pana Burmistrza, który zwrócił uwagę na profesjonalne przygotowanie rozgrywek, wysoki ich poziom, tym bardziej, że organizatorami była grupa amatorów – zapaleńców. Obiecał także wsparcie finansowe przyszłorocznych rozgrywek.

Przemawia Burmistrz p. Ewaryst Matczak

   Wszystkie mecze  wspaniale poprowadził sędzia p. Artur Winiarczyk. Nad bezpieczeństwem i zdrowiem zawodników czuwał p. Dawid Pawlak. Grochówkę, którą raczyli się wszyscy zawodnicy i kibice przybyli na turniej przygotowali pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Strzelno oraz „Kanarki z Meliny”. Przy oprawie pomagały Aleksandra Pieszak i Katarzyna Trzebuniak. Nagłośnienie i oprawa muzyczna były zasługą Jacka Łuczaka.  Statystyki prowadził Paulin Reinholz a całość turnieju poprowadził Michał Łuczak.

Sędzia zawodów p. Artur Winiarczyk

   Organizatorami II edycji Turnieju „FOOTBALL IS FREEDOM” byli: Mateusz Adamczyk, Tobiasz Czyściecki i Michał Łuczak. Jako organizatorzy chcemy podziękować wszystkim zawodnikom za udział i pogratulować zwycięzcom, dziękujemy także kibicom za tłumne stawienie się na hali, wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób pomogły w organizacji i przeprowadzeniu turnieju, sponsorom i gościom honorowym , sędziemu zawodów, pracownikom hali sportowej oraz wielu  innym osobom, których pomoc i wsparcie przyczyniły się do przeprowadzenia tak wspaniałego dla naszej lokalnej społeczności przedsięwzięcia !!!  

 

 

tekst Michał Łuczak; Zdjęcia Jacek Łuczak