GRASS

   PAMIĘTAJ, informacje znajdujące się na tych stronach nie mają na celu propagowania, lub zachęcania kogokolwiek do sięgania po środki odurzające. Ustawa o zapobieganiu narkomanii.
 

   Co to jest marihuana?
   Marihuana (trawka, jazz, marycha, ganja, stuff) marihuana, czyli "trawka" to wysuszone ziele konopi. Zazwyczaj do jej produkcji używa się kwiatostanów niezapylonych roślin żeńskich, gdyż tam znajduje się najwięcej substancji psychoaktywnych. Z wyglądu marihuana najczęściej przypomina oregano, popularną przyprawę, choć różne techniki suszenia pozwalają uzyskać zioło o całkiem odmiennym wyglądzie - np. popularny w Holandii gatunek Jamaican, to ciemnobrązowe, niemalże czarne, wysuszone na wiór cienkie patyki i listki. Najprostszym, choć nie zawsze skutecznym sposobem rozpoznania trawki jest jej charakterystyczny zapach. Większość substancji psychoaktywnych znajduje się w mikroskopijnych brodawkach żywicznych pokrywających całą roślinę, za wyjątkiem nasion i korzeni. W miarę dojrzewania rośliny, brodawki te powiększają się do tego stopnia, że niekiedy stają się widoczne gołym okiem jako drobne, białe kryształki, a zioło sprawia wrażenie pokrytego szronem. To jedna z cech, po których można poznać wysokiej jakości marihuanę. Co się z tym robi?
Sposobów spożywania trawki jest wiele. Najprostsze jest palenie - wykorzystuje się do tego całą gamę "instrumentów", od skrętów począwszy, poprzez różnego rodzaju fajeczki i fifki, na fajkach wodnych kończąc. Przez 5000 lat ludzie tak rozwinęli kulturę palenia trawki, że praktycznie każda nacja ma swoje tradycyjne akcesoria. Polacy wypadają na tym tle słabo, gdyż mimo upływu czasu, najpopularniejsze u nas są nadal lufki papierosowe - nietrwałe, parzące w palce, grożące wciągnięciem żaru do ust(komety) i, co najważniejsze, nie zapewniające odpowiedniej temperatury spalania, ale za to bardzo oszczędne. Niestety, w naszych warunkach trudno pozwolic sobie na rozrzutność. Drugi, mniej popularny sposób, to dodawanie trawki do ciast, zapiekanek, kotletów i innych posiłków. Niektórzy robią także wywary na mleku. Ważne jest tylko, by potrawa była dość tłusta, gdyż pożądane substancje zawarte w trawce w ogóle nie rozpuszczają się w wodzie, zaś w tłuszczach - doskonale. Jest to sposób zdrowszy niż palenie (odpada problem substancji smolistych w płucach), ale wymaga większej ilości trawki i zmusza do dłuższego czekania na efekty.

    Jakie są efekty palenia i ile trwa tzw. faza?
   Wielu palaczy przyznaje, że trawka zwiększa ich wrażliwość na odbiór sztuki, a szczególnie muzyki, gdyż dźwięk staje się bardziej przestrzenny i bogatszy. Jest też często używana przez artystów dla pobudzenia wyobraźni lub skierowania myślenia na trochę inne tory. Z fizjologicznych efektów najłatwiej zauważyć przekrwione oczy, suchość w ustach i nosie i nagły wzrost apetytu. Działanie, po jednokrotnym zapaleniu, trwa około trzech godzin, po czym nieraz występuje lekkie zmęczenie i senność.

   Właściwości marihuany
   Za psychoaktywne właściwości marihuany odpowiadają kanabinoidy. Jest to niezwykle liczna grupa związków chemicznych i ich izomerów, produkowanych wyłącznie przez konopie, z których za najliczniejsze i najsilniej oddziaływujące na człowieka to: delta-9-tetrahydrokanabinol i delta-8-tetrahydrokanabinol, w skrócie THC - jest to najważniejszy składnik psychoaktywny. Jego zawartość jest głównym miernikiem wartości marihuany i waha się od ilości śladowych (np. w konopiach włóknistych) do ok. 95% wszystkich kanabinoidów w najlepszej jakości trawce. Odpowiada za większość pozytywnych efektów psychicznych wywoływanych przez marihuanę. kanabidiol, (CBD) - jego działanie jest zazwyczaj uspokajające, a przy dużym stężeniu może wywołać depresję. W dobrej jakości marihuanie jest go niewiele, ale w gorszych gatunkach może znacznie przeważać nad THC. Oddziaływuje na mózg 2-3 razy dłużej niż THC. kanabinol, (CBN) - produkt rozkładu THC. W świeżo zebranym stanowi nikły procent, ale przy niewłaściwym suszeniu i przechowywaniu jego ilość dramatycznie wzrasta kosztem THC. Działa usypiająco i lekko dezorientująco. Ważne z punktu widzenia palacza jest to, że w.w. kanabinoidy rzadko występują w stanie wolnym. Zazwyczaj powstają one z bardziej złożonych, nieaktywnych związków pod wpływem temperatury. Dlatego trawka, by zadziałała, wymaga spalenia, upieczenia w gorącym piecu lub chociaż lekkiego podgrzania, zaś zjedzenie surowej marihuany może conajwyżej skończyć się nieprzyjemnościami żołądkowymi.

   Uprawa - wskazówki ogólne
   Ganja jest rośliną rozdzielnopłciową. Zarówno męskie jak i żeńskie rośliny produkują żywicę THC, choć męskie krzaki są dużo słabsze i na ogół nie nadają się do palenia [można za to ugotować z nich Np. mleko czy też budyń] Marihuana może osiągać wysokość od 30 cm do 6 metrów [w zależności od odmiany, sposobu hodowli i warunków uprawy]. Normalnie posiada współczynnik płci 1:1, ale można nań wpłynąć na kilka sposobów [np. działając eterem w wczesnym stadium życia rośliny]. Męska roślina umiera w 12 tygodniu hodowli, żeńskie rośliny żyją kolejne 3-5 tygodni, aby mogły wyprodukować kwiaty i nasiona [jednak zapłodnione rośliny żeńskie są dużo słabsze i na ogół nie dopuszcza się do zapylenia i wytworzenia nasion]. Dojrzałe żeńskie rośliny mogą ważyć nawet dwa razy tyle co męskie. . Ziemia pod uprawę konopi powinna być żyzna i spulchniona, bogata w azot, potas, wapń i fosfor. Odczyn gleby dla uzyskania najlepszych rezultatów powinien być obojętny [pH pomiędzy 6,0 - 7,5]. Najlepsze z możliwych do nabycia w sklepie ogrodniczym podłoże to ziemia torfowa.