REGGAE MUSIC

 

VAVAMUFFIN

 

   Zespół Vavamuffin powstał mniej więcej w lutym 2003 roku w Warszawie. W skład zespołu weszli przedstawiciele dwóch, a może i trzech, pokoleń reggae i raggamaniaków.

   Za obsługę mikrofonów, czyli nawijanie, odpowiedzialni są: Gorg (- ex Transmisja), Mr. Reggaenerator (- ex O.K. System, Zjednoczenie Sound System) i Pablopavo (Magara, Zjednoczenie Sound System). Sekcja rytmiczna to : Emili Jones i Jahcob Junior (Magara). Na gitarce gra Raffi Kazan (Ztvorki, El Dupa, Poker Face), na pianinie i syntezatorach THA bWOY (m.in. James Ashen), a sampler i gramofony obsługuje Dubbist. Vavamuffin gra muzykę silnie inspirowaną raggamuffin, czy też modern roots z elementami "starego" reggae i dancehallu. W marcu 2005 zakończyły się prace nad debiutancką płytą Vavamuffin. "Vabang!" to album, na którym znajdują się autorskie kompozycje Vava-załogi, remixy zmajstrowane przez Activatora Mario Dziurexa i Toma Horna, a wszystko okraszone mistrzowskimi scratch'ami Dj Feel-x'a, sekcją dętą legendarnego Daabu czyli Fryton - Korzeń - Struś, wokalami zmysłowego żeńskiego trio z krakowskiego Dubermana, śpiewem Kosmicznej Kobiety i głosem Johno (DubDadda).

   Z płyty "Vabang" polecamy utworki: "Chwilunia", "To on", "Paramonov", "Jah jest prezydentem", "Sekta", "Serce" ale ogólnie cała płytka jest Bardzo dobra.

 

 

JAMAL

 

   Jamal to duet producencki w składzie Miód i Łukasz Borowiecki. Powstał w 1999 roku w Radomiu. Początkowo były to nagrania stricte rapowe.

   Z czasem zaczął interesować się muzyką reggae i raggamuffin. Po przerwaniu działalności w 2001 roku a następnie wznowieniu jej w 2004, zespół podjął kolejne próby przeniesienia tych gatunków w polskie realia. Owocem tych starań jest debiutancka płyta duetu JAMAL - „Rewolucje”, która ukazała się na rynku 18 czerwca 2005 roku. Jamal to przyjemne dla ucha bity oraz pełne wyniosłych przekazów teksty. POLECAMY!!!

   Utworki godne uwagi: "Tubaka", "Warto to przetrwać" , "Automat", "Policeman", "Słowo"...

 

 

MASALA SOUNDSYSTEM

 

   Masala Sound System to kolektyw DJ'ów grający na swoich wielokulturowych imprezach tanecznych muzykę z regionów całego świata, wzmacniając ja antyrasistowskim przesłaniem, które jest integralna częścią twórczości grupy. Trzon Masali stanowią weterani polskiej sceny alternatywnej: Tomasz Szczecinski - były muzyk Brygady Kryzys i Tiltu, Maciej Szajkowski - spiritus movens Kapeli Ze Wsi Warszawa, Rafal Kolacinski - DJ Praczas oraz Max Cegielski - znany pisarz, publicysta i podróżnik. Squad Masala Soundsystem zapisał niezwykle pozytywne karty naszych przeżyć głównie za sprawą niesamowicie wkręcającego utworu "Od Tarnobrzegu po Bangladesz" będąc m.in. podkładem muzycznym podczas uroczystych procesji do boga Jah.

 

 

DAMIAN MARLEY

 

   Dopiero najmłodszy syn Boba Marleya, Damian, jest w stanie udźwignąć brzemię, które nałożyło na niego słynne nazwisko. Damian kontynuuje mentorsko - wojowniczą ścieżkę ojca i wypycha ją w XXI wiek. I przy tym w ogóle go nie przypomina - zamiast melodyjnymi zaśpiewami, "Jr Gong" atakuje słuchacza hiperszybką nawijką ragga, by zaraz zabrzmieć spokojnie i delikatnie. Jest w nim furia, szybkość i energia, której nie miały uniwersalne nagrania Boba. Jego najnowsza płyta "Welcome to jamrock" to album, który momentami wgniata w fotel furią swojego przekazu, by zaraz potem ukoić zmysły i pozwolić na miękkie, totalne rozluźnienie. Czyli robi to z tobą to, co powinny robić najlepsze płyty reggae.

   Polecamy: "Welcome To Jamrock", "The Master Has Come Back", "All night", "Road To Zion" oraz całą płytę "WELCOME TO JAMROCK"

 

 

NATURAL DREAD KILLAZ

 

   Natural Dread Killaz to młoda, niezwykle utalentowana wrocławska formacja. Ich muzyka to ekscytująca i wybuchowa mieszanka reggae, dancehallu, ragga i hip hopu.

   Muzycy z respektem i dojrzałością podchodzą do jamajskich tradycji gatunku, jednocześnie otwierając się na nowe wpływy i brzmienia. To dzięki nim właśnie muzyka nabiera świeżości i nowoczesnej dynamiki!!! W naszych umysłach szczególne miejsce i szacunek zajmuje utwór "Dub Y Sche" znany w naszym kręgu jako "wkręcająca muza". Podczas słuchania tego utworu można maksymalnie odlecieć w inny świat...

   Godne uwagi: "Biba", "Dorasta", "Good Sensi", "Wawele", "Muzykalna dzielnica"; płyta "Naturalnie"

 

 

INDIOS BRAVOS

 

  

    Indios Bravos - założona w 1996 roku polska grupa muzyczna grająca reggae. Założycielem i liderem zespołu jest założyciel i były członek grupy Hey gitarzysta Piotr Banach, wokalistą zaś Piotr Gutkowski - Gutek. Wokalistę czasem wspierają również Magda Ciećka - Dziun i Paweł Gawroński - Gawron (obecnie również menadżer zespołu). W 1999 roku ukazała się pierwsza półoficjalna płyta zespołu - Part One (duża w tym zasługa Kuby Wojewódzkiego, który zajął się produkcją albumu, gościnnie zagrał również na perkusji), jej nakład szybko został wyczerpany. W 2002 roku ukazała się pierwsza w pełni oficjalna płyta zespołu - Mental Revolution, przyniosła ona takie przeboje jak piosenki Pom pom, Tak to tak czy Sign. Płyta ta, podobnie jak wydana w 2006 reedycja - Mental Revolution (extended version) ugruntowała pozycję Indios Bravos na polskiej scenie reggae. W 2006 roku zespół wystapił na Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą, jego występ został bardzo ciepło przyjęty przez fanów. Zespół prezentuje muzykę, która nie do końca mieści się w granicach klasycznego reggae, wyczuwalne są również inspiracje płynące z innych gatunków muzyki. Ich kawałek pt. "No, no, no, no..." a konkretnie jego remix by Banach śmiało może startować do mniana kultowego kawałka kojarzonego z S.Q.P.P.